Konular

Tc Ukrayna Kiev Büyükelçiliği
Ukrayna Büyükelçiliği vize rejimi
Ukrayna hakkında genel ülke bilgileri
Kiev'e seyehat hakkında genel bilgiler
Ukrayna dili coğrafi konumu seyahat bilgileri vize ücretleri

Ukrayna'da üniversite okumak isteyenler için
Ukrayna hakkında genel ülke bilgileri

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği turizm alanındaki gelismeler

Ukrayna hakkında genel bilgiler

 

 


 

Kısa Kısa

.: Ukrayna ismi, Eski İslav Dili'nde "sınır ülkesi" manasına gelmektedir; ancak şimdi bilimsel çevrelerde başka görüşler de mevcuttur. Ukrayna, Slavlar'dan önce sırayla İskitler, Hunlar, Hazar Türkleri, Kıpçaklar ve Altınordu-Tatarlar tarafından kontrol edilmiştir.

.: Tüm SSCB devletlerinde olduğu gibi Ukrayna'da da ekonomi ve üretimin bütün sektörleri başta Rusya olmak üzere diğer Sovyet Cumhuriyetlerine bağlıydı. 1991'de SSCB dağıldıktan sonra Ukrayna'da bir çok fabrika, işletme kalmıştı ancak yeni kurulan devletler derin ekonomik ve siyasal krizler yaşamakta oldukları için Sovyetler zamanındaki ilişkiler kesilmişti; işletmeler, fabrikalar çalışamıyordu. Yeni piyasa koşullarında ekonominin yeniden hayata dönüştürülmesi ve canlandırılması senelerce sürdü; haksız özelleştirme sonucu SSCB'den kalan fabrikaların çoğu yeni oligarşinin temsilcilerine neredeyse bedava satılmıştı. Şimdi Ukrayna'nın ekonomisi biraz da olsa canlanmış durumda, yavaş yavaş çalışmaktadır.

.: Ukrayna ile ilişkilerimiz Sovyetlerin dağılmasıyla hız kazandı. Karşılıklı olarak ithalat ve ihracatta bulunan iki ülke yakın geçmişte gerçekleşen Turuncu devrimi ile de bu ilişkilere hız vermiştir. 2005 yılı verileri itibarıyle iki ülke arasındakı ticaret Ukrayna lehine fazla veriyor gibi gözüküyorsa da, Türkiye Ukrayna'dan ağırlıklı olarak hammadde almakta, buna karşılık da mamül ürün satmaktadır.


Adres

Fransız Konsolosluğu Arkası
Ana Çeşme Sok 5/2-1 Taksim İstanbul

Tel: 0212 293 93 35(pbx)
Fax: 0212 243 74 63

E-posta: bilgi@vizeislemleri.com

 

 


GEREKLİ EVRAKLAR


Ukrayna Konsolosluğundan Ticari vize alabilmek için Ukrayna'dan bir firmadan adınıza gelen davetiyenin bir kopyasını konsolosluğa sunmanız gerekmektedir.Ayrıca Türkiyede çalıştıgınız şirketin de antetli kağıdına bir dilekçe gerekecektir.

TİCARİ rusya vizeleri için

* Geçerli pasaport minimum 6 ay geçerli
* 1 adet fotoğraf
* dilekçe (çalışılan şirketin antetli kağıdında)
* Davetiye

Tüm detaylar için bize 0212 293 93 35 numaralı telefonumdan ulaşabilirsiniz.


UKRAYNA TURİSTİK VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

TURİSTİK VİZELER İÇİN

* Geçerli pasaport minimum 6 ay geçerli
* 1 fotoğraf
Önemli açıklama

 

Pasaportlarında uzun süreli Ukrayna vizesi bulanan ve pasaportunu değiştirmek zorunda kalan yolcuların eski pasaportlarında geçerli Ukrayna vizesi bulunsa dahi yeni pasaportları için mutlaka yeniden bir Ukrayna vize başvurusunda bulunup vize almaları gerektiğini her iki pasaportunu yanlarında bulundursalar dahi eski pasaportunda bulunan vizeyle uçamayacaklarını hatırlatırız.
-
-Ukrayna Yeşil pasaporta vize talep etmemektedir
-Ukrayna Gri pasaporta vize talep etmemektedir
-Ukrayna Kırmızı pasaporta vize talep etmemektedir

- Konsolosluk Pasaportunuzun 2. sayfasındaki hamilinin imzası bölümünün pasaport
sahibi tarafından imzalı olmasını-- temdit süresinin seyahatin bitiş tarihinden itibaren
en az 6 AY ve Pasaportta kayıtlı seyehat edecek kişi kadar boş vize sayfasının
bulunmasını istemektedir.
-Vize başvuru formları Rusça veTürkçe olarak hazırlanmış olup eksiksiz olarak okunaklı,
büyük harflerle doldurulmalı ve pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır.( Acentemiz size bu konuda yardımcı olacaktır.)
4- Ukrayna Başkonsolosluğu tüm vize başvurularını pazartesi—Salı—Çarşamba-- Perşembe
ve Cuma günleri kabul etmektedir. Vize başvuruları 4işgününde sonuçlanmaktadır. Ukrayna Başkonsolosluğunda Expres vize uygulaması olup ücret farkı ödenmesi durumunda vizeler başvurudan 1 iş günü sonra verilmektedir.

BİLGİLENDİRME
Kiev ve Odessa girişlerinde ilgili Rezervasyon belgesini gümrük görevlisine sunmanız ve giriş amacınızı görevliye açıklamanız gerekmektedir. Ukrayna Gümrüklerinde denetlemeler sıkı olduğundan dolayı yolcularımızın evraklarını gümrükte eksiksiz sunması gerekir.
Ukrayna’da Kiev veya Odessa şehirlerinin dışında bir şehre seyahat ediyorsanız ve bu şehirlerde bir yakınınız var ise özel vize almanız gerekmektedir. Bu doğrultuda ilgili yakınızın tüm iletişim bilgilerini konsolosluğa sunmak durumundasınız.
Eğer Ukrayna ile ilgili seyahat sigortası yaptırmak isterseniz yetkili Sigorta acentesine 0212 243 74 64 numaralı telefondan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 


UKRAYNA VİZESİ ALMAK HİÇ BU KADAR KOLAY OLMAMIŞTI.

 

0212 293 93 35